MARDİN ODALARI/BORSALARI 16.MÜŞTEREK TOPLANTISINDA PANDEMİ SÜRECİNİ ELE ALDI

MARDİN ODALARI/BORSALARI 16.MÜŞTEREK TOPLANTISINDA PANDEMİ SÜRECİNİ ELE ALDI

Highslide JS

Mardin’de tüm Odaların/Borsaların katılımıyla düzenlenen ve bölgesel kalkınma faaliyetlerine katkı amacının güdüldüğü müşterek toplantıların 16.’sı gerçekleştirildi. Toplantı, Kızıltepe Ticaret Borsası’nın organizasyonuyla online olarak yapıldı.

10 Şubat 2020’de düzenlenen ve ağırlıklı olarak Genel Sekreterler/Yardımcıları ve Kalite ve Akreditasyon Sorumlularından oluşan toplantının katılımcıları şöyleydi: Kızıltepe Ticaret Borsası Genel Sekreter Yardımcısı Metin Sert; Kızıltepe Ticaret ve Sanayi Odası (KTSO) Genel Sekreteri Ahmet Aslan, Kalite ve Akreditasyon Sorumlusu Ferhat Dündar; Mardin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Tutaşı, Genel Sekreteri Çetin Sasa, Kalite ve Akreditasyon Sorumlusu Elif İlhan; Nusaybin Ticaret Borsası (NTB) Genel Sekreteri Abdullah Dal, Kalite ve Akreditasyon Sorumlusu Ercan Çelik; Nusaybin Ticaret ve Sanayi Odası (NTSO) Yönetim Kurulu Başkan Mahsum Özmen, Genel Sekreteri Abdulkadir Güneş, Kalite ve Akreditasyon Sorumlusu İlhan Özmen; TOBB/TEPAV, Mardin İli/İlçeleri Oda/Borsa Akademik Danışmanı ve Mardin Artuklu Üniversitesi (MAÜ) İİBF İktisat Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Behzat Ekinci.

Toplantının gündem maddeleri şöyleydi: Odaların/Borsaların Covid-19 Sürecindeki Genel Faaliyetleri ve İyi Uygulamaları, Akademik Danışmanlık Yeni Dönem Beklentileri, Yeni dönem proje faaliyetleri.

Mardin Odaları/Borsaları, dönem içinde gerçekleştirdikleri şu genel faaliyetleri ve iyi uygulama örnekleri hakkında bilgiler verdi:

  • KTB: Stratejik Plan hazırlığına ilişkin çalışmalar; Ticaret Bakanlığı Destekli Ur-Ge Projesi: Mezopotamya Güneşi Mardin Bulguru Yeni Pazarlara Açılıyor; Dicle Kalkınma Ajansı (DİKA) Destekli Güdümlü Destek Projesi: Mardin Gıda Analiz ve Ticaret Kapasitesinin Geliştirilmesi.
  • KTSO: Kalite ve Akreditasyon altyapısında yenilikler yapılması; ISO denetiminin başarıyla tamamlanması; Kızıltepe Bulgur Sektörü Ur-Ge Projesi.
  • MTSO: Granada TSO işbirliği ile Turizmde Kurumsal Kapasitenin Geliştirilmesi Projesi; Covid-19 sürecinde Faaliyet belgelerinin online temini; Geliştirme ve denetim süreçlerinin başarıyla tamamlanması.
  • NTB: Covid-19 sürecinde e-imza ile üyelerin Borsaya gelmeden online olarak beyanname dahil tüm işlemlerine imkân tanınması (bu sisteme ilk geçen Borsa olması); Beyannamelere eklenen Barkod ve doğrulama kodu ile bunların web sitesinde teyitlerinin yapılması; ISO 9001: 2015 KYS ve ISO 10002: 2018 MMYS denetimlerinden başarıyla geçerek belgelerini yenilemesi.
  • NTSO: Denetim süreçlerine hazırlık çalışmaları; Nusaybin’e Tekstilkent kurulmasına yönelik proje çalışmaları.

Toplantının özel gündem maddelerinden biri, Mardin Artuklu Üniversitesi ile gerçekleştirilmesi planlanan araştırma raporları idi. Bu kapsamda, Mardin’in dış ticaretinin pandemi öncesi ve sonrası durumunu irdeleyen araştırmaların yapılması konusunda müzakerelerde bulunuldu.

Toplantının özel gündem maddelerinden diğeri de Odaların/Borsaların yeni dönemdeki eğitim ihtiyaçlarına ilişkindi. Bu amaçla, bütün ortak eğitim programlarının online biçimde yapılmasına ilişkin çalışmalar yapılması gereğine dikkat çekildi.

XVII.Müşterek Toplantının, Mart ayında Nusaybin Ticaret Borsası’nın organizasyonuyla yapılması kararlaştırıldı.

 


Tarih : 12.02.2021 / Yer : .
Hit : 319